SRP1250-9R0M
Power Inductors 9uH 20% 100KHz Iron
product image
SRP1250-9R0M Picture
SeekIC No. : 001184983 Detail
SRP1250-9R0M: Power Inductors 9uH 20% 100KHz Iron
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRP1250-9R0M
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 9 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 10 Amps Maximum DC Resistance : 22.5 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.9 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 10 Amps
Maximum DC Resistance : 22.5 mOhms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Dimensions : 13.5 mm W x 13.9 mm L x 5.9 mm H
Inductance : 9 uH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRP1250-9R0M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance9H
Tolerance-
Package / Case0.547" L x 0.531" W x 0.232" H (13.90mm x 13.50mm x 5.90mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIron Core
Current 10A
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)22.50 mOhm Max