SRR0905-100M
Power Inductors 10uH
product image
SRR0905-100M Picture
SeekIC No. : 001181438 Detail
SRR0905-100M: Power Inductors 10uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-100M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.1 Amps Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 29 MHz
Q Minimum : 39 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 10 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2.1 Amps
Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Self Resonant Frequency : 29 MHz
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Q Minimum : 39
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-100M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±20%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq39 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq29MHz
DC Resistance (DCR)60.00 mOhm Max