SRR0905-120M
Power Inductors 12uH
product image
SRR0905-120M Picture
SeekIC No. : 001179466 Detail
SRR0905-120M: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-120M
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.9 Amps Maximum DC Resistance : 0.07 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 26 MHz
Q Minimum : 40 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 0.07 Ohms
Q Minimum : 40
Self Resonant Frequency : 26 MHz
Maximum DC Current : 1.9 Amps
Inductance : 12 uH
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-120M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±20%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.9A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq26MHz
DC Resistance (DCR)70.00 mOhm Max