SRR0905-220M
Power Inductors 22uH
product image
SRR0905-220M Picture
SeekIC No. : 001175607 Detail
SRR0905-220M: Power Inductors 22uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-220M
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.4 Amps Maximum DC Resistance : 0.08 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 18 MHz
Q Minimum : 35 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 22 uH
Maximum DC Current : 1.4 Amps
Maximum DC Resistance : 0.08 Ohms
Self Resonant Frequency : 18 MHz
Q Minimum : 35
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-220M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±20%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq18MHz
DC Resistance (DCR)80.00 mOhm Max