SRR0905-270M
Power Inductors 27uH
product image
SRR0905-270M Picture
SeekIC No. : 001177039 Detail
SRR0905-270M: Power Inductors 27uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR0905-270M
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.3 Amps Maximum DC Resistance : 0.1 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 17 MHz
Q Minimum : 35 Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Maximum DC Resistance : 0.1 Ohms
Self Resonant Frequency : 17 MHz
Maximum DC Current : 1.3 Amps
Q Minimum : 35
Dimensions : 9.9 mm Dia. x 4.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR0905-270M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±20%
Package / Case0.390" L x 0.390" W x 0.177" H (9.90mm x 9.90mm x 4.50mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.3A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq35 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq17MHz
DC Resistance (DCR)100.0 mOhm Max