SRR1005-181K
Power Inductors 180uH 10%
product image
SRR1005-181K Picture
SeekIC No. : 001176125 Detail
SRR1005-181K: Power Inductors 180uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-181K
Quick Details
Inductance : 180 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.5 Amp Maximum DC Resistance : 0.7 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5.8 MHz
Q Minimum : 28 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 180 uH
Maximum DC Resistance : 0.7 Ohms
Maximum DC Current : 0.5 Amp
Self Resonant Frequency : 5.8 MHz
Q Minimum : 28
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-181K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance180H
Tolerance±10%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq28 @ 796kHz
Self Resonant Freq5.8MHz
DC Resistance (DCR)700.0 mOhm Max