SRR1005-221K
Power Inductors 220uH 10%
product image
SRR1005-221K Picture
SeekIC No. : 001179526 Detail
SRR1005-221K: Power Inductors 220uH 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1005-221K
Quick Details
Inductance : 220 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 0.45 Amp Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 5.2 MHz
Q Minimum : 30 Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 220 uH
Q Minimum : 30
Maximum DC Resistance : 0.8 Ohms
Maximum DC Current : 0.45 Amp
Self Resonant Frequency : 5.2 MHz
Dimensions : 10 mm W x 12.7 mm L x 5.2 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1005-221K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance220H
Tolerance±10%
Package / Case0.500" L x 0.393" W x 0.205" H (12.70mm x 10.00mm x 5.20mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 450mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 796kHz
Self Resonant Freq5.2MHz
DC Resistance (DCR)800.0 mOhm Max