SRR1240-4R7M
Power Inductors 4.7uH 20%
product image
SRR1240-4R7M Picture
SeekIC No. : 001180848 Detail
SRR1240-4R7M: Power Inductors 4.7uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR1240-4R7M
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 6 Amps Maximum DC Resistance : 18 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 33 MHz
Q Minimum : 16 Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 4 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 4.7 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 6 Amps
Self Resonant Frequency : 33 MHz
Maximum DC Resistance : 18 mOhms
Q Minimum : 16
Dimensions : 12.5 mm W x 12.5 mm L x 4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR1240-4R7M
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±20%
Package / Case0.492" L x 0.492" W x 0.157" H (12.50mm x 12.50mm x 4.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq16 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq33MHz
DC Resistance (DCR)18.00 mOhm Max