SRR4018-120Y
Power Inductors 12uH
product image
SRR4018-120Y Picture
SeekIC No. : 001188144 Detail
SRR4018-120Y: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4018-120Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.15 Amps Maximum DC Resistance : 170 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 32 MHz
Q Minimum : 9 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.15 Amps
Inductance : 12 uH
Maximum DC Resistance : 170 mOhms
Self Resonant Frequency : 32 MHz
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 9
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4018-120Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.071" H (4.80mm x 4.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.15A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq32MHz
DC Resistance (DCR)170.0 mOhm Max