SRR4028-2R7Y
Power Inductors 2.7uH
product image
SRR4028-2R7Y Picture
SeekIC No. : 001177995 Detail
SRR4028-2R7Y: Power Inductors 2.7uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR4028-2R7Y
Quick Details
Inductance : 2.7 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.35 Amps Maximum DC Resistance : 30 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 92 MHz
Q Minimum : 8.64 Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.35 Amps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 30 mOhms
Inductance : 2.7 uH
Self Resonant Frequency : 92 MHz
Dimensions : 4.8 mm W x 4.8 mm L x 1.6 mm H
Q Minimum : 8.64
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR4028-2R7Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.7H
Tolerance±30%
Package / Case0.189" L x 0.189" W x 0.110" H (4.80mm x 4.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.35A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.64 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq92MHz
DC Resistance (DCR)30.00 mOhm Max