SRR5018-100Y
Power Inductors 10uH
product image
SRR5018-100Y Picture
SeekIC No. : 001175220 Detail
SRR5018-100Y: Power Inductors 10uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-100Y
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.1 Amps Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 41 MHz
Q Minimum : 11 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Description
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 10 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.1 Amps
Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Self Resonant Frequency : 41 MHz
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 11
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-100Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq11 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq41MHz
DC Resistance (DCR)130.0 mOhm Max