SRR5018-120Y
Power Inductors 12uH
product image
SRR5018-120Y Picture
SeekIC No. : 001175470 Detail
SRR5018-120Y: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR5018-120Y
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1 Amp Maximum DC Resistance : 160 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 39 MHz
Q Minimum : 8.6 Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1 Amp
Self Resonant Frequency : 39 MHz
Inductance : 12 uH
Maximum DC Resistance : 160 mOhms
Dimensions : 5.8 mm W x 5.8 mm L x 1.8 mm H
Q Minimum : 8.6
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR5018-120Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±30%
Package / Case0.228" L x 0.228" W x 0.071" H (5.80mm x 5.80mm x 1.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.6 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq39MHz
DC Resistance (DCR)160.0 mOhm Max