SRR6028-101Y
Power Inductors 100uH
product image
SRR6028-101Y Picture
SeekIC No. : 001185158 Detail
SRR6028-101Y: Power Inductors 100uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-101Y
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.58 Amp Maximum DC Resistance : 500 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7 MHz
Q Minimum : 8.5 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 7 MHz
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.58 Amp
Maximum DC Resistance : 500 mOhms
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Q Minimum : 8.5
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-101Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 580mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.5 @ 796kHz
Self Resonant Freq7MHz
DC Resistance (DCR)500.0 mOhm Max