SRR6028-120Y
Power Inductors 12uH
product image
SRR6028-120Y Picture
SeekIC No. : 001177567 Detail
SRR6028-120Y: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-120Y
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.9 Amps Maximum DC Resistance : 70 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 24 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.9 Amps
Inductance : 12 uH
Maximum DC Resistance : 70 mOhms
Self Resonant Frequency : 24 MHz
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-120Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.9A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq24MHz
DC Resistance (DCR)70.00 mOhm Max