SRR6028-150Y
Power Inductors 15uH
product image
SRR6028-150Y Picture
SeekIC No. : 001178669 Detail
SRR6028-150Y: Power Inductors 15uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-150Y
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.7 Amps Maximum DC Resistance : 78 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 23 MHz
Q Minimum : 9.5 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Maximum DC Current : 1.7 Amps
Self Resonant Frequency : 23 MHz
Maximum DC Resistance : 78 mOhms
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Q Minimum : 9.5
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-150Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.7A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9.5 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq23MHz
DC Resistance (DCR)78.00 mOhm Max