SRR6028-270Y
Power Inductors 27uH
product image
SRR6028-270Y Picture
SeekIC No. : 001178303 Detail
SRR6028-270Y: Power Inductors 27uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-270Y
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 19 MHz
Q Minimum : 9 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Self Resonant Frequency : 19 MHz
Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Q Minimum : 9
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-270Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq19MHz
DC Resistance (DCR)130.0 mOhm Max