SRR6028-3R9Y
Power Inductors 3.9uH
product image
SRR6028-3R9Y Picture
SeekIC No. : 001178398 Detail
SRR6028-3R9Y: Power Inductors 3.9uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-3R9Y
Quick Details
Inductance : 3.9 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.45 Amps Maximum DC Resistance : 32 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 47 MHz
Q Minimum : 9 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 3.9 uH
Maximum DC Resistance : 32 mOhms
Self Resonant Frequency : 47 MHz
Maximum DC Current : 2.45 Amps
Q Minimum : 9
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-3R9Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.9H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.45A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq47MHz
DC Resistance (DCR)32.00 mOhm Max