SRR6028-560Y
Power Inductors 56uH
product image
SRR6028-560Y Picture
SeekIC No. : 001180757 Detail
SRR6028-560Y: Power Inductors 56uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-560Y
Quick Details
Inductance : 56 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.85 Amp Maximum DC Resistance : 260 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 15 MHz
Q Minimum : 10 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Package / Case :
Q Minimum : 10
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Self Resonant Frequency : 15 MHz
Inductance : 56 uH
Maximum DC Current : 0.85 Amp
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Maximum DC Resistance : 260 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-560Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 850mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq10 @ 796kHz
Self Resonant Freq15MHz
DC Resistance (DCR)260.0 mOhm Max