SRR6028-5R0Y
Power Inductors 5.0uH
product image
SRR6028-5R0Y Picture
SeekIC No. : 001181665 Detail
SRR6028-5R0Y: Power Inductors 5.0uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-5R0Y
Quick Details
Inductance : 5 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.4 Amps Maximum DC Resistance : 36 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 50 MHz
Q Minimum : 7.5 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Current : 2.4 Amps
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 36 mOhms
Self Resonant Frequency : 50 MHz
Inductance : 5 uH
Q Minimum : 7.5
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-5R0Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7.5 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq50MHz
DC Resistance (DCR)36.00 mOhm Max