SRR6028-7R3Y
Power Inductors 7.3uH
product image
SRR6028-7R3Y Picture
SeekIC No. : 001180834 Detail
SRR6028-7R3Y: Power Inductors 7.3uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-7R3Y
Quick Details
Inductance : 7.3 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.2 Amps Maximum DC Resistance : 52 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 38 MHz
Q Minimum : 6 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2.2 Amps
Self Resonant Frequency : 38 MHz
Inductance : 7.3 uH
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Maximum DC Resistance : 52 mOhms
Q Minimum : 6
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-7R3Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance7.3H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq38MHz
DC Resistance (DCR)52.00 mOhm Max