SRR6028-8R6Y
Power Inductors 8.6uH
product image
SRR6028-8R6Y Picture
SeekIC No. : 001188424 Detail
SRR6028-8R6Y: Power Inductors 8.6uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6028-8R6Y
Quick Details
Inductance : 8.6 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2.1 Amps Maximum DC Resistance : 56 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 33 MHz
Q Minimum : 8 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 2.1 Amps
Self Resonant Frequency : 33 MHz
Maximum DC Resistance : 56 mOhms
Q Minimum : 8
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 2.8 mm H
Inductance : 8.6 uH
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6028-8R6Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance8.6H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.110" H (6.80mm x 6.80mm x 2.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq33MHz
DC Resistance (DCR)56.00 mOhm Max