SRR6038-101Y
Power Inductors 100uH
product image
SRR6038-101Y Picture
SeekIC No. : 001181324 Detail
SRR6038-101Y: Power Inductors 100uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-101Y
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.65 Amp Maximum DC Resistance : 358 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 6.2 MHz
Q Minimum : 6.7 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 100 uH
Maximum DC Current : 0.65 Amp
Self Resonant Frequency : 6.2 MHz
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Maximum DC Resistance : 358 mOhms
Q Minimum : 6.7
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-101Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 650mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq6.7 @ 796kHz
Self Resonant Freq6.2MHz
DC Resistance (DCR)358.0 mOhm Max