SRR6038-120Y
Power Inductors 12uH
product image
SRR6038-120Y Picture
SeekIC No. : 001180919 Detail
SRR6038-120Y: Power Inductors 12uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-120Y
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.7 Amps Maximum DC Resistance : 53 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 17.9 MHz
Q Minimum : 8.3 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.7 Amps
Inductance : 12 uH
Maximum DC Resistance : 53 mOhms
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Q Minimum : 8.3
Self Resonant Frequency : 17.9 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-120Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.7A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.3 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq17.9MHz
DC Resistance (DCR)53.00 mOhm Max