SRR6038-150Y
Power Inductors 15uH
product image
SRR6038-150Y Picture
SeekIC No. : 001180132 Detail
SRR6038-150Y: Power Inductors 15uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-150Y
Quick Details
Inductance : 15 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.6 Amps Maximum DC Resistance : 57 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 18 MHz
Q Minimum : 8.6 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 15 uH
Maximum DC Current : 1.6 Amps
Self Resonant Frequency : 18 MHz
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Q Minimum : 8.6
Maximum DC Resistance : 57 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-150Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.6A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.6 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq18MHz
DC Resistance (DCR)57.00 mOhm Max