SRR6038-220Y
Power Inductors 22uH
product image
SRR6038-220Y Picture
SeekIC No. : 001175396 Detail
SRR6038-220Y: Power Inductors 22uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-220Y
Quick Details
Inductance : 22 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.3 Amps Maximum DC Resistance : 96 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 13.9 MHz
Q Minimum : 8.8 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 22 uH
Maximum DC Current : 1.3 Amps
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Maximum DC Resistance : 96 mOhms
Self Resonant Frequency : 13.9 MHz
Q Minimum : 8.8
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-220Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance22H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.3A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.8 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq13.9MHz
DC Resistance (DCR)96.00 mOhm Max