SRR6038-270Y
Power Inductors 27uH
product image
SRR6038-270Y Picture
SeekIC No. : 001184900 Detail
SRR6038-270Y: Power Inductors 27uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-270Y
Quick Details
Inductance : 27 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 109 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12.5 MHz
Q Minimum : 7.7 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 27 uH
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Maximum DC Resistance : 109 mOhms
Self Resonant Frequency : 12.5 MHz
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Q Minimum : 7.7
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-270Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance27H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7.7 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12.5MHz
DC Resistance (DCR)109.0 mOhm Max