SRR6038-330Y
Power Inductors 33uH
product image
SRR6038-330Y Picture
SeekIC No. : 001180001 Detail
SRR6038-330Y: Power Inductors 33uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-330Y
Quick Details
Inductance : 33 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1.1 Amps Maximum DC Resistance : 124 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 12.5 MHz
Q Minimum : 8.6 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 33 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 1.1 Amps
Self Resonant Frequency : 12.5 MHz
Maximum DC Resistance : 124 mOhms
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Q Minimum : 8.6
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-330Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance33H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.1A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.6 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq12.5MHz
DC Resistance (DCR)124.0 mOhm Max