SRR6038-3R3Y
Power Inductors 3.3uH
product image
SRR6038-3R3Y Picture
SeekIC No. : 001177166 Detail
SRR6038-3R3Y: Power Inductors 3.3uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-3R3Y
Quick Details
Inductance : 3.3 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 3.5 Amps Maximum DC Resistance : 20 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 75.9 MHz
Q Minimum : 9.8 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Inductance : 3.3 uH
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 3.5 Amps
Maximum DC Resistance : 20 mOhms
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Self Resonant Frequency : 75.9 MHz
Q Minimum : 9.8
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-3R3Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq9.8 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq75.9MHz
DC Resistance (DCR)20.00 mOhm Max