SRR6038-560Y
Power Inductors 56uH
product image
SRR6038-560Y Picture
SeekIC No. : 001179257 Detail
SRR6038-560Y: Power Inductors 56uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-560Y
Quick Details
Inductance : 56 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.85 Amp Maximum DC Resistance : 202 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 8.8 MHz
Q Minimum : 8.2 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Inductance : 56 uH
Maximum DC Current : 0.85 Amp
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Self Resonant Frequency : 8.8 MHz
Maximum DC Resistance : 202 mOhms
Q Minimum : 8.2
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-560Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance56H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 850mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8.2 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq8.8MHz
DC Resistance (DCR)202.0 mOhm Max