SRR6038-820Y
Power Inductors 82uH
product image
SRR6038-820Y Picture
SeekIC No. : 001175612 Detail
SRR6038-820Y: Power Inductors 82uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6038-820Y
Quick Details
Inductance : 82 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 0.7 Amp Maximum DC Resistance : 324 mOhms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 7.6 MHz
Q Minimum : 7.6 Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Maximum DC Current : 0.7 Amp
Inductance : 82 uH
Dimensions : 6.8 mm W x 6.8 mm L x 3.8 mm H
Maximum DC Resistance : 324 mOhms
Self Resonant Frequency : 7.6 MHz
Q Minimum : 7.6
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6038-820Y
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance82H
Tolerance±30%
Package / Case0.268" L x 0.268" W x 0.150" H (6.80mm x 6.80mm x 3.80mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 700mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq7.6 @ 2.52MHz
Self Resonant Freq7.6MHz
DC Resistance (DCR)324.0 mOhm Max