SRR6603-103ML
Power Inductors 10000uH
product image
SRR6603-103ML Picture
SeekIC No. : 001184950 Detail
SRR6603-103ML: Power Inductors 10000uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-103ML
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 10 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.02 Amp Maximum DC Resistance : 32.8 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 0.8 MHz
Q Minimum : 50 Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Q Minimum : 50
Inductance : 10 mH
Self Resonant Frequency : 0.8 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Maximum DC Current : 0.02 Amp
Maximum DC Resistance : 32.8 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-103ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10mH
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 20mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 100kHz
Self Resonant Freq800kHz
DC Resistance (DCR)32.80 Ohm Max