SRR6603-151ML
Power Inductors 150uH 20%
product image
SRR6603-151ML Picture
SeekIC No. : 001176734 Detail
SRR6603-151ML: Power Inductors 150uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-151ML
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 150 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.26 Amp Maximum DC Resistance : 0.59 Ohms
Self Resonant Frequency : 9 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 150 uH
Q Minimum : 40
Self Resonant Frequency : 9 MHz
Maximum DC Current : 0.26 Amp
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Maximum DC Resistance : 0.59 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-151ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 260mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 100kHz
Self Resonant Freq9MHz
DC Resistance (DCR)590.0 mOhm Max