SRR6603-152ML
Power Inductors 1500uH
product image
SRR6603-152ML Picture
SeekIC No. : 001178491 Detail
SRR6603-152ML: Power Inductors 1500uH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-152ML
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 1.5 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.12 Amp Maximum DC Resistance : 4.2 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 2 MHz
Q Minimum : 50 Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Q Minimum : 50
Maximum DC Current : 0.12 Amp
Inductance : 1.5 mH
Self Resonant Frequency : 2 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Maximum DC Resistance : 4.2 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-152ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5mH
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 120mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 100kHz
Self Resonant Freq2MHz
DC Resistance (DCR)4.200 Ohm Max