SRR6603-1R0ML
Power Inductors 1uH 20%
product image
SRR6603-1R0ML Picture
SeekIC No. : 001178072 Detail
SRR6603-1R0ML: Power Inductors 1uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-1R0ML
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 3 Amps Maximum DC Resistance : 0.04 Ohms
Self Resonant Frequency : 250 MHz Q Minimum : 30
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 1 uH
Maximum DC Current : 3 Amps
Maximum DC Resistance : 0.04 Ohms
Q Minimum : 30
Self Resonant Frequency : 250 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-1R0ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 3A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 200kHz
Self Resonant Freq250MHz
DC Resistance (DCR)40.00 mOhm Max