SRR6603-1R5ML
Power Inductors 1.5uHuH 20%
product image
SRR6603-1R5ML Picture
SeekIC No. : 001180841 Detail
SRR6603-1R5ML: Power Inductors 1.5uHuH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-1R5ML
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1.5 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 2.8 Amps Maximum DC Resistance : 0.045 Ohms
Self Resonant Frequency : 125 MHz Q Minimum : 30
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 1.5 uH
Maximum DC Resistance : 0.045 Ohms
Q Minimum : 30
Maximum DC Current : 2.8 Amps
Self Resonant Frequency : 125 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-1R5ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.5H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 2.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq30 @ 200kHz
Self Resonant Freq125MHz
DC Resistance (DCR)45.00 mOhm Max