SRR6603-2R2ML
Power Inductors 2.2uH 20%
product image
SRR6603-2R2ML Picture
SeekIC No. : 001181428 Detail
SRR6603-2R2ML: Power Inductors 2.2uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-2R2ML
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.8 Amps Maximum DC Resistance : 0.05 Ohms
Self Resonant Frequency : 120 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Q Minimum : 40
Inductance : 2.2 uH
Self Resonant Frequency : 120 MHz
Maximum DC Resistance : 0.05 Ohms
Maximum DC Current : 1.8 Amps
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-2R2ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.8A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 200kHz
Self Resonant Freq120MHz
DC Resistance (DCR)50.00 mOhm Max