SRR6603-332ML
Power Inductors 3.3KuH
product image
SRR6603-332ML Picture
SeekIC No. : 001175464 Detail
SRR6603-332ML: Power Inductors 3.3KuH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-332ML
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 3.3 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.08 Amp Maximum DC Resistance : 11 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Self Resonant Frequency : 1 MHz
Q Minimum : 50 Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Q Minimum : 50
Self Resonant Frequency : 1 MHz
Inductance : 3.3 mH
Maximum DC Resistance : 11 Ohms
Maximum DC Current : 0.08 Amp
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-332ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance3.3mH
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 80mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 100kHz
Self Resonant Freq1MHz
DC Resistance (DCR)11.00 Ohm Max