SRR6603-470ML
Power Inductors 47uH 20%
product image
SRR6603-470ML Picture
SeekIC No. : 001180378 Detail
SRR6603-470ML: Power Inductors 47uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-470ML
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 47 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.5 Amp Maximum DC Resistance : 0.23 Ohms
Self Resonant Frequency : 20 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 47 uH
Q Minimum : 40
Maximum DC Resistance : 0.23 Ohms
Maximum DC Current : 0.5 Amp
Self Resonant Frequency : 20 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-470ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance47H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 500mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 100kHz
Self Resonant Freq20MHz
DC Resistance (DCR)230.0 mOhm Max