SRR6603-4R7ML
Power Inductors 4.7uH 20%
product image
SRR6603-4R7ML Picture
SeekIC No. : 001181226 Detail
SRR6603-4R7ML: Power Inductors 4.7uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-4R7ML
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 4.7 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.4 Amps Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Self Resonant Frequency : 105 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Shielding :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 4.7 uH
Q Minimum : 40
Maximum DC Current : 1.4 Amps
Maximum DC Resistance : 0.06 Ohms
Self Resonant Frequency : 105 MHz
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-4R7ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance4.7H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.4A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 200kHz
Self Resonant Freq105MHz
DC Resistance (DCR)60.00 mOhm Max