SRR6603-680ML
Power Inductors 68uH 20%
product image
SRR6603-680ML Picture
SeekIC No. : 001187459 Detail
SRR6603-680ML: Power Inductors 68uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-680ML
Quick Details
Inductance : 68 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.4 Amp Maximum DC Resistance : 0.29 Ohms
Self Resonant Frequency : 15 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 68 uH
Maximum DC Current : 0.4 Amp
Maximum DC Resistance : 0.29 Ohms
Self Resonant Frequency : 15 MHz
Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-680ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 400mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 100kHz
Self Resonant Freq15MHz
DC Resistance (DCR)290.0 mOhm Max