SRR6603-681ML
Power Inductors 680uH 20%
product image
SRR6603-681ML Picture
SeekIC No. : 001180849 Detail
SRR6603-681ML: Power Inductors 680uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-681ML
Quick Details
Inductance : 680 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.18 Amp Maximum DC Resistance : 2.2 Ohms
Self Resonant Frequency : 3 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Q Minimum : 40
Self Resonant Frequency : 3 MHz
Inductance : 680 uH
Maximum DC Current : 0.18 Amp
Maximum DC Resistance : 2.2 Ohms
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-681ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance680H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 180mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 100kHz
Self Resonant Freq3MHz
DC Resistance (DCR)2.200 Ohm Max