SRR6603-682ML
Power Inductors 6800uH 20%
product image
SRR6603-682ML Picture
SeekIC No. : 001181608 Detail
SRR6603-682ML: Power Inductors 6800uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-682ML
Quick Details
Inductance : 6.8 mH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 0.04 Amp Maximum DC Resistance : 25 Ohms
Self Resonant Frequency : 1 MHz Q Minimum : 50
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Q Minimum : 50
Inductance : 6.8 mH
Self Resonant Frequency : 1 MHz
Maximum DC Resistance : 25 Ohms
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Maximum DC Current : 0.04 Amp
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-682ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8mH
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 40mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 100kHz
Self Resonant Freq1MHz
DC Resistance (DCR)32.80 Ohm Max