SRR6603-6R8ML
Power Inductors 6.8uH 20%
product image
SRR6603-6R8ML Picture
SeekIC No. : 001186272 Detail
SRR6603-6R8ML: Power Inductors 6.8uH 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRR6603-6R8ML
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 1.2 Amps Maximum DC Resistance : 0.065 Ohms
Self Resonant Frequency : 50 MHz Q Minimum : 40
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Inductance : 6.8 uH
Q Minimum : 40
Maximum DC Current : 1.2 Amps
Self Resonant Frequency : 50 MHz
Maximum DC Resistance : 0.065 Ohms
Dimensions : 4.4 mm W x 6.6 mm L x 3 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRR6603-6R8ML
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±20%
Package / Case0.260" L x 0.173" W x 0.118" H (6.60mm x 4.40mm x 3.00mm)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 1.2A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq40 @ 200kHz
Self Resonant Freq50MHz
DC Resistance (DCR)65.00 mOhm Max