SRSB-50T03LG
CONV DC/DC 3.3V 15A OUTPUT
product image
SRSB-50T03LG Picture
SeekIC No. : 003683519 Detail
SRSB-50T03LG: CONV DC/DC 3.3V 15A OUTPUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRSB-50T03LG
  • Qty
  • 0~40
Quick Details
Series: xRSB-50T Manufacturer: Bel Fuse Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 3.3V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 15A
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Features: With Remote On/Off and UVLO Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-DIP SMD Module, 1/16 Brick Size / Dimension: 1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
Package / Case : LQFP-48 Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output 1: 3.3V
Packaging: Tray
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Efficiency: 89%
Current - Output (Max): 15A
Voltage - Input (Max): 75V
Features: With Remote On/Off and UVLO
Power (Watts) - Manufacture Series: 50W
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Package / Case: 8-DIP SMD Module, 1/16 Brick
Series: xRSB-50T
Size / Dimension: 1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRSB-50T03LG
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output3.3V
Power (Watts)50W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 15A