SRSB-50T12LG
CONV DC/DC 12V 5A OUTPUT
product image
SRSB-50T12LG Picture
SeekIC No. : 003683520 Detail
SRSB-50T12LG: CONV DC/DC 12V 5A OUTPUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SRSB-50T12LG
  • Qty
  • 0~40
Quick Details
Series: xRSB-50T Manufacturer: Bel Fuse Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 12V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 5A
Power (Watts) - Manufacture Series: 60W Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Features: With Remote On/Off and UVLO Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-DIP SMD Module, 1/16 Brick Size / Dimension: 1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
Package / Case : LQFP-48 Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output 1: 12V
Packaging: Tray
Current - Output (Max): 5A
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Efficiency: 89%
Voltage - Input (Max): 75V
Features: With Remote On/Off and UVLO
Power (Watts) - Manufacture Series: 60W
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Package / Case: 8-DIP SMD Module, 1/16 Brick
Series: xRSB-50T
Size / Dimension: 1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSRSB-50T12LG
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output12V
Power (Watts)60W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 5A