SS-5-1.25A-BK
Fuses -
product image
SS-5-1.25A-BK Picture
SeekIC No. : 00671234 Detail
SS-5-1.25A-BK: Fuses -
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SS-5-1.25A-BK
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Current Rating : 1.25 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Size / Group : Mini Termination Style : Solder Pin
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow Body Material : Polyamide
Dimensions : 8.5 mm L x 4.3 mm W Packaging : Bulk
Product : Plug Fuse
Description
Voltage Rating : 250 Volts
Fuse Type : Time Delay / Slow Blow
Packaging : Bulk
Current Rating : 1.25 Amps
Dimensions : 8.5 mm L x 4.3 mm W
Body Material : Polyamide
Termination Style : Solder Pin
Product : Plug Fuse
Fuse Size / Group : Mini
Parameters:
Technical/Catalog InformationSS-5-1.25A-BK
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 1.25A
Voltage - Rated 250V
Package / CaseRadial
Fuse TypeSlow Blow, Long Time Lag
Mounting TypeThrough Hole
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SS 5 1 25A BK