SS1150-LTP
DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO214AC
product image
SS1150-LTP Picture
SeekIC No. : 003427862 Detail
SS1150-LTP: DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO214AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SS1150-LTP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Micro Commercial Co
Diode Type: Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150V
Current - Average Rectified (Io): 1A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900mV @ 1A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F: - Diode Configuration: -
Package / Case : SOT343 Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: DO-214AC, SMA Supplier Device Package: DO-214AC (SMA)
Description
Series: -
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Mounting Type: Surface Mount
Current - Average Rectified (Io): 1A
Reverse Recovery Time (trr): -
Capacitance @ Vr, F: -
Package / Case: DO-214AC, SMA
Supplier Device Package: DO-214AC (SMA)
Diode Type: Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 900mV @ 1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 150V
Manufacturer: Micro Commercial Co
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 150V