SS470M016ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 16Volts Case .248D X .276L
product image
SS470M016ST Picture
SeekIC No. : 00720617 Detail
SS470M016ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 47uF 16Volts Case .248D X .276L
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SS470M016ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Termination Style : Radial Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Capacitance :
Tolerance :
Voltage Rating :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Parameters:
Technical/Catalog InformationSS470M016ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance47F
ESR (Equivalent Series Resistance)4.800 Ohm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.248" Dia x 0.276" H (6.30mm x 7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating16V