SSA-131-W-G
CONN RCPT .100" 31POS GOLD WW
product image
SSA-131-W-G Picture
SeekIC No. : 003024402 Detail
SSA-131-W-G: CONN RCPT .100" 31POS GOLD WW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-131-W-G
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Package / Case : Y1-CU
Number of Positions: 31 Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.230" (5.85mm) Mounting Type: Through Hole
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Features: -
Packaging: Bulk
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish: Gold
Mounting Type: Through Hole
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Height Above Board: 0.230" (5.85mm)
Termination: Wire Wrap
Number of Positions: 31
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-131-W-G
VendorSamtec Inc (VA)
CategoryConnectors
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishGold
Features-
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 31
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 131 W G