SSA-132-W-T
CONN RCPT .100" 32POS TIN WW
product image
SSA-132-W-T Picture
SeekIC No. : 003023782 Detail
SSA-132-W-T: CONN RCPT .100" 32POS TIN WW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SSA-132-W-T
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: SSA Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle Number of Positions: 32
Package / Case : Y1-CU Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Height Above Board: 0.230" (5.85mm) Mounting Type: Through Hole
Termination: Wire Wrap Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: - Features: -
Height Stacking (Mating): -
Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: -
Packaging: Bulk
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Mounting Type: Through Hole
Height Above Board: 0.230" (5.85mm)
Manufacturer: Samtec Inc
Number of Positions: 32
Parameters:
Technical/Catalog InformationSSA-132-W-T
VendorSamtec Inc
CategoryConnectors
Connector TypeReceptacle, Socket
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 32
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SSA 132 W T